Website Manager

2019 Super Bowl Teams

DIVISION 1 TEAMS
           
Team Region League Age Division Head Coach
Blackhawks Athletic Club  Eastern Liberty Jr. Pee Wee Division I Andre Goldsmith
Far West Snakes Wescon Arizona Jr. Pee Wee Division I Kyle sharp 
Ginn Elite Mid-America Northern Indiana Jr. Pee Wee Division I Michael Edwards
Holy Cross Knights  Southwest San Antonio Jr. Pee Wee Division I Eddie Flores 
Ocoee Bulldogs Southeast Mid-Florida Jr. Pee Wee Division I Jeremy Castell
Titletown Titans Southeast Greater Georgia Jr. Pee Wee Division I Hassan Walden
Virginia Beach Mustangs Mid-South Southeastern Virginia Jr. Pee Wee Division I Willie Moore 






Team Region League Age Division Head Coach
Avalon Wolves Southeast Mid-Florida Pee Wee Division I Jeffery Saffold
Blackhawks Athletic Club Eastern Liberty Pee Wee Division I Reggie Smith
Brick City Lions Eastern North Jersey Pee Wee Division I Tamir Lee
Illinois Jr. Celtics Mid-America Chicagoland Pee Wee Division I Jovan Green
Los Alamitos Blue Griffins Wescon Orange Empire Pee Wee Division I David Montez
Loveland Titans Southwest Rocky Mountain Pee Wee Division I Steve Cranford 
Ocoee Bulldogs Southeast Mid-Florida Pee Wee Division I Lorenza Wood
Virginia Beach Mustangs Mid-South Southeastern Virginia Pee Wee Division I bruce pearl 






Team Region League Age Division Head Coach
Avalon Wolves Southeast Mid-Florida Jr. Varsity Division I Seth Qualls
Far West Jets Wescon Arizona Jr. Varsity Division I Jason Kindred
Illinois Jr. Celtics Mid-America Chicagoland Jr. Varsity Division I Jonathan Derry
La Mirada Matadors Wescon Orange Empire Jr. Varsity Division I Brandon Tafurt
Ocoee Bulldogs Southeast Mid-Florida Jr. Varsity Division I Devon Jackson
Brick City Lions Eastern North Jersey Jr. Varsity Division I Nasir Gaines 
Durham Strike Eagles Mid-South Consolidated Jr. Varsity Division I Julian Lunsford
North Phila Atezs Eastern Liberty Jr. Varsity Division I Ronnie Flowers 






DIVISION 2 TEAMS
           
Team Region League Age Division Head Coach
Brea Wildcats Gold Wescon Orange Empire Jr. Pee Wee Division II Ryan Nicholson 
Brick City Lions Eastern North Jersey Jr. Pee Wee Division II Anthony Robinson
Capital City Steelers Mid-South Consolidated Jr. Pee Wee Division II Rodney McLaurin 
Deer Valley Bulldogs Wescon Arizona Jr. Pee Wee Division II James Lombardi
LaPorte Slicers Mid-America Northern Indiana Jr. Pee Wee Division II Mike Nelson
Oak Cliff Titans Southwest North Texas Jr. Pee Wee Division II Rodney Mosley
Souderton Braves Eastern Bux-Mont Jr. Pee Wee Division II Chuck Porter
Westside Wildcats Southeast Greater Jacksonville Jr. Pee Wee Division II STEPHEN BUTLER 






Team Region League Age Division Head Coach
Algonquin Argonauts Mid-America Chicagoland Pee Wee Division II Jose Capistran
Bridgeport Raiders New England Southern CT Pee Wee Division II Tyrell Wright, Sr.
Durham  Eagles Mid-South Consolidated Pee Wee Division II Jamaul Alexander 
Four Point Vipers  Southwest Hill Countrly Pee Wee Division II Hank Hudson 
Kekaha Titans Wescon Kauai Pee Wee Division II RUSSELL RITA 
Lake Mary Rams Southeast Mid-Florida Pee Wee Division II Ephraim Grubbs 
Portage Indians Mid-America Northern Indiana Pee Wee Division II David Fadely 
Souderton Braves Eastern Bux-Mont Pee Wee Division II Doug Henning






Team Region League Age Division Head Coach
Cape Junir Sharks Southeast Peace River Jr. Varsity Division II Daniel Smit
Deer Valley Americans Wescon Arizona Jr. Varsity Division II Dusty Mathis
Naperville Chargers Mid-America Chicagoland Jr. Varsity Division II Lonny Stare
Westchase Colts Southeast Foundation for Youth Jr. Varsity Division II Chuck McLeod
Capital City Steelers Mid-South Consolidated Jr. Varsity Division II Joseph Campbell
East Orange Jaguars Eastern North Jeresy Jr. Varsity Division II Darnell Lee
Highlands Ranch Lions  Southwest Rocky Mountain Jr. Varsity Division II Travis Rosenmeyer 
Watchung Hills Wolverines Eastern Central Jersey Jr. Varsity Division II Mark Fenton






AGE-BASED TEAMS
           
Team Region League Age Division Head Coach
Lawrence Hurricanes New England  Eastern Mass U 10 U 10 Ryan Mustapha 
Palmetto Raiders Southeast Greater Miami U 10 U 10 Sheldon Smith
Proviso Township Bills Mid-America Chicagoland U 10 U 10 DeVaughn Greenhow
Temecula Valley Fighting Kodiaks Wescon Palomar U 10 U 10 Jamahl Kelly
Westside Wildcats Southeast Greater Jacksonville U 10 U 10 Shawn Fountain
Monroe Wolverines Eastern Central Jersey U 10 U 10 Brian Shea 
Woodbridge North Broncos Eastern Central Jersey U 10 U 10 Anthony Reinoso






Team Region League Age Division Head Coach
Oak Cliff Titans Southwest North Texas U 12 U 12 Brandon Marshall
Pine Hills Trojans Southeast Mid-Florida U 12 U 12 Isiah Hurst
Rockton Rebels Mid-America Chicagoland U 12 U 12 Brian Kelly 
Royal Palm Beach Wildcats Southeast Treasure Coast U 12 U 12 Samuel Curry
Southwest Colts Eastern Western NY U 12 U 12 Michael Tyler
Stratford Redskins New England Southern CT U 12 U 12 Matthew Diaz
Torrey Pines Falcons Wescon Palomar U 12 U 12 Brian Guiltinan
Wilmington Eagles Mid-South Coastal U 12 U 12 Greg Sidberry 






Team Region League Age Division Head Coach
Central High Point Trojans Mid-South Northwest U 14 U 14 Darien Shaw 
Hartford Hurricanes New England Southern CT U 14 U 14 Phil Bryant 
Next Level  Athletics Mid-America Chicagoland U 14 U 14 Michael Willis 
Pana'ewa Ali'i Wescon Big Island U 14 U 14 Sergio Mamone 
Reno Huskies Pacific NW Sagebrush U 14 U 14 Steve Caramella
San Antonio Gorillas Southwest San Antonio U 14 U 14 STEVE MEDINA 
Titletown Titans Southeast Greater Georgia U 14 U 14 Reginald Mitchell
Brick City Lions Eastern North Jersey U 14 U 14 Curtis Germany
           
INTERNATIONAL TEAMS
           
Team Region League Age Division Head Coach
Canada International International Varsity

Mexico Oriente International International Varsity

Mexico D.F. International International Varsity

Mexico QRO International International Varsity

Panama Sharks International International Jr. Varsity







Oviedo Lions Southeast Mid-Florida Jr. Varsity Division III Jason Proth 
East Manatee Bulldogs Southeast FYD Tampa
Jr. Varsity Division III Ben Hooker
Pine Hills Trojans Southeast Mid-Florida U14 U14 Kevin Thomas
Palm Bay Rockets Southeast East Coast U14 U14 Reggie Williams 

By the Numbers

Copyright © 2020 Pop Warner Super Bowl  |  Privacy Policy |  Terms of Use  |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  Log In